«ارنست همینگوی» نویسنده معروف، «آلفرد نوبل» مخترع و بنیانگذار جایز نوبل، «والت دیزنی» کارگردان و کارآفرین مشهور و همچنین «ری‌کراک» فروشنده نابغه به‌ظاهر هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند به غیر از این که همه آنها افردی موفق و شناخته شده‌اند، اما  این شخصیت‌ها وجه مشترک جالب دیگری هم دارند که کمتر کسی به آن توجه می‌کند. آنها بهترین، تاثیرگذارترین و پولدارترین فریلسنر های شناخته شده دنیا هستند. اولین کسانی که آزادکاری یا همان Freelancing را نه فقط شیوه‌‌ای از کار کردن، بلکه به عنوان سبکی از زندگی انتخاب کردند. نوشته‌ها، طرح‌ها و اجراهای آنها توانست بر روی میلیون‌ها نفر در دنیا تاثیر بگذارد آن هم در دوره‌ای که روزنامه‌های کاغذی، نامه‌های پستی و چاپ سنتی تنها ابزارها و رسانه‌های ارتباطی شناخته شده بودند.

اگر اهل نوشتن، ترجمه کردن، طرح زدن، محاسبه کردن یا هر مهارت دیگر از جنس خلق کردن هستید باید گفت که هزاره سومِ فناوری ابزارهایی برای تاثیرگذاربودن و پولدر شدن به شما هدیه کرده که حتا روح «همینگوی» و «نوبل» فقید از آن خبر نداشت. اینترنت و بسترهای تعامل تخصصی مبتنی بر وب، به شما کمک می‌کند مهارت و تخصص‌تان را به آسانی و فارغ از محدودیت‌های مکانی و زمانی تبدیل به منبع درآمد تبدیل کنید. بسترهای ارتباطی تعاملی آزادکاری با هدف ارتباط افرد دارای تخصص و مهارت به کسانی که نیاز به کار و کارفرما دارند کمک می‌کند به‌سرعت و هزینه بسیار کمتری یکدیگر را پیدا کرده و در محیطی حرفه‌ای، ساده  و امن تعامل کاری داشته باشند.

یکی از بهترین بسترهای آزادکاری یا فریلنسینگِ فارسی سامانه «خدمات یاب» است. «خدمات‌یاب» محلی است که فریلنسر‌ها می‌توانند به آسانی با کارفرما ارتباط داشته باشند و طیف وسیعی از کارها را در گروهایی شامل: سرگرمی و سبک زندگی ، موسیقی و صدا ، ویدئو و انیمیشن ، کسب و کار ، نویسندگی و ترجمه ، گرافیک و دیزاین ، وب و برنامه نویسی و بازاریابی و تبلیغات . به کارفرما ارائه کنند. از ویژگی‌های برجسته «خدمات‌یاب» دسته‌بندی وسیع و دقیق موضوعی برای انجام کارهاست. هر یک از گروههای ذکر شده شامل زیرمجموعه‌های متعددی که یافتن پروژه را برای کارفرما آسانتر می‌کند. این سامانه در بخشی از معرفی خود این‌طور می‌نویسد:

خدمات یاب در واقع بستر آنلاینی است که ارتباط مستقیم و سریعی را مابین سرویس دهنده و سرویس گیرنده برقرار می‌کند و از همه مهمتر آن دو را با یکدیگر آشنا خواهد کرد. بنابراین خیلی از افرادی که سرویس یا خدمات خاصی دارند، با استفاده از سایت خدمات یاب می‌توانند از مهارت های خود کسب درآمد کنند..

این سامانه با ارائه یک گزینه جالب تحت عنوان «کاره» به مجری این امکان را می‌دهد که مهارت، توانایی یا حتا ایده خود را در خصوص یک اجرا به کارفرما پیشنهاد کند. ممکن است یک مجری در دو یا چند مهارت کاری یک حوزه، تخصص داشته باشد، از همین رو  به سادگی و بدون محدودیت می‌تواند در هر بخش «کاره» جدید خود را ایجاد و ارائه کند. مهمترین ویژگی برجسته‌ «کاره‌های خدمات یاب» امکان قیمت‌گذاری دقیق برای یک کار مشخص توسط مجری است. این ساختار به مراتب از شیوه‌ مناقصه‌ای که سایر سایت‌های آزادکاری دنبال می‌کنند برای مجری و کارفرما مناسب‌تر است. هر «کاره» یک صفحه اختصاصی دارد، دقیقا شبیه به یک محصول که در آن علاوه بر امکان خرید، جزئیاتی مثل توضیحات ارائه شده توسط مجری، امتیاز و رتبه، امکان گفتگوی متنی (chat)  و مشاهده پروفایل مجری وجود دارد.

اگرچه ساختار «خدمات یاب» مبتنی بر ارائه پیشنهاد از طرف مجری است، قابلیت اختصاصی کردن سفارشات در تمام پیشنهادات وجود داشته و طرفین (آزادکار و کارفرما) می‌توانند هر پروژه را در هر سطحی محدود یا گسترده کرده و بر روی مبلغ آن توافق کنند. شیوه پرداخت هزینه و تسویه نیز  به این صورت است که کارفرما پس از انتخاب کاره یا ایجاد پروژه اختصاصی مبلغ تعیین شده را در سایت «خدمات‌یاب» گرو‌گذاری می‌کند. این مبلغ تا پایان زمان انجام کار و اعلام آن از طرف هر دو نفر، در سایت باقی‌ مانده، پس از تایید انجام کار آزاد می‌شود و به مجری می‌تواند درخواست واریز کند.

از آنجایی که هر تعامل کاری و مالی در هر شغلی ممکن است به اختلاف نظر یا تعارض بیانجامد «خدمات‌یاب» برای این منظور یک ساختار حل اختلاف پیش‌بینی و طراحی کرده است که در آن اختلاف‌نظرهای طرفین بررسی شده و طبق قوانین سایت و توافق طرفین برای حل سریع و مسالمت آمیز اختلاف وارد عمل می‌شود. کارفرما در «خدمات‌یاب» این اطمینان را دارد که که تا زمان حصول نتیجه وعده داده شده، مبلغ پرداختی او محفوظ خواهد ماند و از سوی دیگر مجری نیز اطمینان خاطر خواهد داشت که پس از انجام کار مبلغ دستمزد تعیین شده به صورت قطعی و تنها با کسر درصد کمی کارمزد به وی پرداخت خواهد شد.

عضویت در خدمات‌یاب رایگان و از طریق یک آدرس ایمیل انجام می‌شود. فعال‌سازی حساب کاربری بعد از تایید ایمیل، تکمیل اطلاعات، بارگذاری و تایید نمونه‌کارها (برای آزادکارها) امکان‌پذیر است. ارتباط و پیگیری درخواست‌ها با بخش پشتیبانی «خدمات یاب» از طریق پنل کاربری انجام می‌شود. همچنین می‌توانید از طریق  تلفن ثابت و تلفن همراه نیز پرسش‌های خود را مطرح و درخواست‌ها را پیگیری نمایید. خدمات یاب در حال حاضر در فیسبوک، توییتر، تلگرام، اینستاگرام ، پینترست و آپارات دارای حساب کاربری است که از طریق هر یک از این صفحات آخرین اطلاعات و اخبار سایت منتشر می‌گردد. در بخش قوانین و مقررات این سامانه نیز کلیه ضوابط و شرایط استفاده از خدمات سایت ذکر شده است.

در صورتی که درآمد اینترنتی بر پایه مهارت و تخصص از الویت‌های شماست پیشنهاد می‌کنیم تخصص خودتان را در «خدمات یاب» در قالب یک «کاره» که همان خدمت قابل ارائه توسط شماست معرفی کنید. اگر نیاز است که اطلاعات بیشتری در مورد نحوه ارائه و معرفی خدمات بدانید وبلاگ سایت حاوی مقالات و محتوای آموزشی خبری مناسبی در حوزه‌های مختلف است که به شما کمک می‌کند بهترین معرفی ممکن از خدمات و زحمات خودتان را داشته باشید.

نویسنده: مهندس لطفی ، از رسانه تخصصی نت استارت